2005 DWSHL Entry Draft Results

 

 

 

Round 1

 

 

 

1.C-Eric Staal  

2.G-Marc-Andre Fleury (from CGY)

3.D-Dion Phaneuf (from BLG)

4.D-Braydon Coburn (from BRM)

5.RW-Andrei Kastsitsyn

6.RW-Nathan Horton (fromSOLviaHEL)

7.LW-Nikolai Zherdev

8.D-Ryan Suter (from KNG)

9.RW-Milan Michalek (from LB)

10.LW-Robert Nilsson

11.C-Zach Parise (from OTT)

12.D-Brent Seabrook

13.C-Jeff Carter (from SND via KNG)

14.RW-Hugh Jessiman (from ZUR via BRM)

15.C-Marc-Andre Pouliot (from SD)

16.RW-Dustin Brown

17.D-Mark Stuart

18.RW-Jason King (from REN via ARZ)

19.C-Michael Ryder (from ANT)

20.RW-Corry Perry (from BOS)

21.LW=Jeff Tambellini

22.LW-Loui Eriksson (from STK)

23.C-Ryan Getzlaf (from HAN)

24.LW-Zachery Stortini (from JAX)

25.D-Shawn Belle (from EDM)

26.RW-Patrick Eaves (from TOR via SOL via HEL )

27.D-Mike Egener

28.RW-Brent Burns

29.LW-Konstantin Glazachev (from NY)

30.C-Kamil Kreps (from WPG)

31.C-Ryan Kesler (from ARZ)

32.LW-Ty Morris (from SEA)

Round 2

 

 

 

33.C-Patrice Bergeron

34.G-Cristobal Huet

35.D-Danny Richmond (from BRM)

36.D-Tom Preissing

37.C-Dan Fritdche (from SOL via SD)

38.RW-Steve Bernier

39.C-Mike Richards

40.RW-Anthony Stewart (from KNG via COP)

41.D-John-Michael Liles

42.C-Maxim Lapierre (from HEL)

43.C-Joshua Hennessy

44.D-Kevin Klein

45.C-Ryan Stone (from SND via KNG)

46.RW-Eric Fehr (from ZUR)

47.C-Brian Boyle (from SD)

48.D-Ivan Baranka (from COP)

49.D-Matt Smaby

50.LW-Vojtech Polak (from REN via KNG)

51.LW-Andrew Peters (from KNG)

52.C-Cory Urquhart (from BOS via ARZ)

53.LW-Peter Vrana

54.D-Matthew Carle

55.D-Shea Weber

56.C-Patrick O Sullivan

57.LW-Jean-Francois Jacques (from EDM)

58.C-Evgeny Tunik (from TOR)

59.G-Dany Sabourin (from NSH)

60.LW-Tyler Redenbach (from WRT)

61.RW-Konstantin Pushkaryov (from NY via HEL via LB)

62.RW-Andrei Kovalev (from WPG)

63.RW-Jed Ortmeyer (from ARZ via HEL)

64.LW-Masi Marjamaki

Round 3

 

 

 

65.D-John Doherty

66.D-Michal Barinka

67.D-Curtis Murphy (from BRM)

68.RW-Dimitri Chernykh (from CGY)

69.D-Andrew Hutchinson (from SOL via ARZ)

70.C-Danny Irmen (from TEX)

71.C-Jeremy Colliton (from FER via ANT)

72.LW-Travis Moen (from KNG via STK)

73.C-Trent Whitfield (from LB)

74.C-David Backes (from HEL)

75.RW-Colin McDonald

76.C-Igor Mirnov

77.G-Corey Crawford (from SND)

78.D-Allan Rourke (from ZUR)

79.C-Francois Methot (from SD via LB via SD)

80.G-Ryan Munce

81.LW-Stefan Meyer

82.D-David Liffiton (from REN)

83.G-Martin Prusek

84.RW-Hannes Hyvonen (from BOS)

85.C-Cory Larose

86.RW-Brandon Crombeen (from STK)

87.G-Patrick Ehelechner

88.C-Dimitri Pestunov

89.LW-Oleg Antonenko (from EDM)

90.G-James Howard (from TOR)

91.D-Rene Vydareny (from NSH)

92.D-Tomas Zizka

93.C-Viktor Alexandrov (from NY)

94.D-Zach Fitzgerald (from WPG)

95.RW-Marc-Andre Bernier (from ARZ)

96.D-Dimitri Kosmachev (from SEA)

Round 4

 

 

 

97.D-Richard Stehlik

98.LW-Martin Spanhel

99.G-Sebastien Centomo (from BRM via KNG)

100.C-Corey Locke (from CGY via WPG)

101.RW-Eric Godard

102.LW-Vadym Slivchenko (from TEX)

103.RW-Darryl Bootland (from FER)

104.RW-Branislav Fabry (from KNG)

105.LW-Daniel Carcillo (from LB)

106.RW-Jonathan Filewich (from HEL)

107.LW-Jody Shelley

108.RW-Evgeni Artukhin

109.D-Ryan O Byrne

110.LW-Clarke MacArthur (from ZUR)

111.D-Matt Walker (from SD via LB via HEL)

112.RW-Eric Meloche

113.C-Colin Fraser

114.C-Greg Classen

115.RW-Stefan Blaho

116.LW-Garrett Burnett (from BOS)

117.RW-Mike Farrell

118.D-Duvie Westcott (from STK)

119.C-Aleksei Kalyuzhny (from HAN)

120.C-Alexandre Giroux

121.D-Alexander Riaznetsev (from EDM)

122.D-Justin Kurtz (from TOR)

123.LW-Mathias Tjarnqvist (from NSH)

124.LW-Martin Sagat

125.C-Dmitri Upper (from NY)

126.C-Patrick Thoresen (from WPG)

127.D-Lasse Kukkonen (from ARZ via BRM)

128.G-Konstantin Burulin (from SEA)

Round 5

 

 

 

129.LW-Ryan Donnally

130.RW-Mike Peluso

131.LW-Antti Miettinen (from BRM)

132.LW-Konstantin Zakharov

133.C-Jeff Panzer

134.D-Alexandre Picard (from TEX)

135.D-Alexander Sulzer (from FER)

136.D-Juha Alen (from KNG)

137.LW-Christoph Brandner (from LB)

138.LW-Kevin Jarman (from HEL)

139.LW-Tomek Valtonen (from OTT)

140.LW-Andreas Valdix

141.LW-Martin Chabada (from SND)

142.C-Mishail Joukov (from ZUR)

143.RW-Byron Blitz (from SD)

144.C-Ken Roche

145.C-Pat Rismiller

146.D-Jan Hejda (from REN)

147.D-Sergei Stas (from ANT)

148.D-Matt Nickerson

149.D-Aaron Dawson

150.RW-David Ling (from STK)

151.C-John Pohl (from HAN)

152.C-Jared Smithson

153.LW-Aleksandr Andrievsky (from EDM)

154.C-Alexandre Bolduc (from TOR)

155.G-Chris Holt

156.G-Jonathan Boutin

157.D-Lawrence Nycholat (from NY)

158.C-Matt Koalska

159.C-Kyle Brodziak (from ARZ)

160.G-Teemu Lassila (from SEA)