2004 DWSHL Entry Draft Results

 

 

 

Round 1

 

 

 

1.D-Jay Bouwmeester (from LB)       

2.G-Kari Lehtonen (from ANT via WRT)

3.LW-Rick Nash (from TEX)

4.D-Joni Pitkanen

5.C-P-M. Bouchard (from CGY via HAN)

6.RW-Scottie Upshall (from WRT)

7.D-Ryan Whitney (from PA via WRT)

8.RW-Henrik Zetterberg (from BRM)

9.C-Jakub Koreis (from DC via CGY)

10.D-Keith Ballard

11.LW-Eric Nystrom

12.RW-Mattias Weinhandl (from HEL)

13-D-Carlo Colaiacovo(from OTT)

14.C-Lasse Pirjeta

15.LW-T.Vanek(fromSTKviaNSHviaANT)

16.RW-Joffrey Lupul

17.RW-Boyd Gordon (from ARZviaHEL)

18.C-Petr Taticek (from KNG via WRT)

19.LW-Ben Eager (from TOR)

20.RW-Ales Kotalik

21.C-Tim Brent

22.LW-Alexander Semin (from ZUR)

23.D-Jim Fahey (from MEX)

24.LW-Daniel Paille

25.RW-Mike Morris

26.C-Chris Higgins

27.C-Jesse Niinimaki (from EDM via STKvia NY via KNG)

28.C-Jiri Hudler (from SEA via HAN)

 

 

29.G-Cam Ward (from NSH)

30.D-Steve Eminger (from NY)

 

 

Round 2

 

 

 

31.D-Dennis Seidenberg (from BRM)

32.LW-Janos Vas (from LB)

33.D-Anton Babchuk

34.D-Marek Zidlicky

35.C-Jakup Klepis

36.G-Josh Harding

37.C-Lee Falardeau

38.C-Alexander Steen

39.G-Jeff Deslauriers

40.C-Jim Slater (from ANT via ARZ)

 41.D-Martin Vagner

42.D-Denis Grebeshkov (From CGY)

 43.D-Marc-Andre Bergeron

 44.C-Matthew Stajan

45.LW-Sean Bergenheim (from STK via ARZ via KNG)

46.D-Matt Greene

47.G-Hannu Toivonen (from ARZ)

48.LW-Radovan Somik (from KNG)

49.C-Brian McConnell (from TOR)

50.D-Ole-Kristian Tollefsen

51.LW-Tomas Surovy (from HAN)

52.RW-Petr Cajanek (fromZURviaTOR)

53.D-Trevor Daley (from MEX)

54.G-Tobias Stephan

55.LW-Mike Rupp

56.D-Jim Vandermeer

57.G-Curtis Sanford (from EDMviaTOR)

58.D-Tomas Linhart

59.RW-Jonas Johansson

60.LW-Peter Sejna (from NY)

 

 

Round 3

 

 

 

61.G-David Leneveau (from BRM)

62.C-Stephane Veilleux (from LB)

63.C-Joakim Lindstrom (from FER)

64.C-Rob Globke (from HEL)

65.LW-Sergei Anshakov

66.C-Darren Haydar (from TEX)

67.RW-Barry Tallackson

68.RW-Alexei Shkotov

69.LW-Fernando Pisani

70.C-Alexei Kaigorodov

71.RW-Niko Dimitrakos

72.RW-Miroslav Zalesek (from CGY via KNG via STK)

73.D-Ondrej Nemec

74.LW-Vladislav Evseev

75.D-Dmitri Bykov (from STK)

76.LW-Adam Henrich

77.C-Damir Gojanovic (from ARZ)

78.G-Sebastien Caron (from KNG)

79.C-Chris Thorburn (from TOR)

80.C-Marius Holtet (from WPG)

81.D-Ivan Majesky (from CGY)

82.RW-Marcel Rodman (from ZUR)

83.C-Dwight Helminen (From MEX)

84.C-Nicolas Monberg

85.RW-Francois Rozenthal (from REN)

86.C-Igor Pohanka

87.D-Kirill Koltsov (From EDM)

88.C-Matt Keith (From SEA)

89.LW-Tamas Groschl

90.RW-Petr Kanko (from NY)

 

 

Round 4

 

 

 

91.RW-Brock Radunske (from BRM)

92.C-David Steckel (From LB)

93.D-Dennis Wideman

94.LW-Deniss Konosev (from HEL)

95.D-Anton Kadeykin (from WRT)

96.G-Claus Dalpiaz (From TEX)

97.RW-John Tripp

98.LW-Damian Surma (from DC)

99.C-Dan Baum

100.C-Tomas Fleischmann

101.G-Frederic Cloutier

102.LW-Randy Rowe (from CGY)

103.D-Dan Sprang

104.D-Duncan Keith

105.D-Andreas Holqvist (from STK)

106.G-Maxime Daigneault

107.RW-Timofei Shishkanov (from ARZ)

108.C-Martion Podlesak (From KNG)

109.RW-Andrej Hebar (TOR)

110.D-Krisjanis Redlihs

111.C-Andrei Mikhnov (from HAN via ARZ)

112.RW-Kresimir Svigir (From ZUR)

113.LW-Jason Ryznar (From MEX via WRT)

114.D-Denis Grot (From JAX)

115.G-Karl Goehring

116.LW-Gregory Campbell

117.D-Joe Corvo (from EDM)

118.LW-Leszek Laskziewicz

119.D-Christian Backman (from NSH)

120.C-Laurent Meunier (From Vipers)

 

 

Round 5

 

 

 

121.LW-Jonas Vihko (from BRM)

122.RW-Csaba Kovacs (from LB)

123.D-Mikko Jokela

124.D-Brett Skinner (from HEL)

125.RW-Dave Livingston

126.RW-Patrik Bartschi (from TEX via EDM)

127.D-Joe Callahan

128.LW-Kim Staal

129.C-Andrew Murray

130.RW-Jonathan Hedstrom

131.D-Brian Lee

132.RW-David Oliver

133.LW-Mathias Johansson

134.D-Johnny Boychuk (From SD)

135.D-Topi Jaakola (From STK)

136.RW-Michael Erickson

137.RW-Aram Kevorkian (from ARZ)

138.RW-Mads True (from KNG)

139.C-Derek Krestanovich (From TOR)

140.C-Bogdan Selea

141.C-Tomas Troliga

142.D-Mikko Viitanen (from ZUR)

143.C-Jussi Jokinen (From MEX)

144.LW-Tomaz Vnuk

145.LW-Tommie Hartogs

146.C-Erik Christensen

147.D-Tuka Mantyla (From EDM)

148.C-Cam Severson(From SEA)

149.RW-Lance Monych (From NSH)

150.C-Paul Gaustad (from NY)